Załącznik nr 1 do
Zarządzenia nr 8/2019/2020
PROCEDURA ORGANIZACJI OPIEKI W PRZEDSZKOLU NR 10 „ LEŚNE SKRZATY” W OTWOCKU W CZASIE PANDEMII COVID-19
opracowana na podstawie wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku
do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567)
Niniejsza procedura obowiązuje wszystkich pracowników zatrudnionych w Przedszkolu nr 10 „Leśne Skrzaty” w Otwocku, niezależnie od formy zatrudnienia.
Procedura dotyczy także rodziców i opiekunów prawnych dzieci uczęszczających do przedszkola.
ORGANIZACJA OPIEKI W PRZEDSZKOLU:
- Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- W grupie może przebywać 1 dziecko na 3 m2
- Monitorując na bieżąco sytuację epidemiologiczna oraz wytyczne GIS i poszczególnych ministerstw organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy.
- Z pobytu w oddziale przedszkolnym korzystają te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem w domu.
- Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemy ochrony zdrowia oraz służb zaangażowanych w zwalczanie pandemii, pracowników handlu, przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem COVID -19
- Nauczyciele i pracownicy obsługi stosują środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne, przyłbice ( według obowiązujących przepisów)
- W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do przedszkola i z przedszkola niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
- Rodzic/opiekun wyraża zgodę na regularne mierzenie temperatury dziecka podczas pobytu w przedszkolu.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci.
- Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- W izolatce znajduje się termometr.
- Korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu możliwe jest wyłącznie na terenie przedszkola przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości.
- Sprzęt na placu zabaw czyszczony jest każdego dnia z użyciem detergentu
lub dezynfekowany.
- Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren przedszkola.
- Nauczyciele zobowiązani są do zapewnienia szybkiego sposobu komunikacji
z rodzicami/opiekunami dziecka.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
PRZYPROWADZANIE I ODBIÓR DZIECKA :
- Dzieci można przyprowadzać w godzinach od 8.00 do 8.30. Po godzinie 8.30 w danym dniu dziecko nie będzie przyjmowane do przedszkola.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają obowiązek zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
- Rodzice nie mogą wchodzić z dziećmi do przedszkola.
- Rodzice/opiekunowie mają obowiązek zakładania na terenie placówki rękawiczek ochronnych oraz zakrywania ust i nosa.
- Wejście główne – furtka zamykamy o godz. 8.30.
- Czynności związane z przyprowadzanie i odbieraniem dziecka z przedszkola powinny być wykonywane sprawnie i szybko
- Rodzic/opiekun prawny odprowadza dziecko do głównych drzwi wejściowych do przedszkola (łapacz). W strefie może przebywać tylko jeden rodzic z dzieckiem. Jeśli strefa jest zajęta należy czekać przed budynkiem nie na schodach i nie przy drzwiach. Należy zachować bezpieczną odległość 2m – wyznaczone strefy bezpieczeństwa.
- Dziecko odbiera nauczyciel, przy rodzicu mierzy dziecku temperaturę. Jeżeli dziecko nie ma podwyższonej temperatury, dziecko dezynfekuje ręce chusteczką antybakteryjną i udaje się do szatni pod opieką pracownika (woźna, pomoc, nauczyciel). Po przebraniu się, myje ręce w łazience i przechodzi na salę.
- Jeżeli dziecko ma temperaturę ciała powyżej 37° C rodzic zabiera dziecko do domu.
- Dziecko przyprowadza 1 rodzic/ opiekun prawny.
- Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Dzieci przyprowadzane są do przedszkola i odbierane przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby rodzice/opiekunowie powiadomieni przez nauczyciela zobowiązani są do pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
- Rodzic dezynfekuje ręce przed wejściem, dzwoni dzwonkiem i oczekuje w łapaczu na pracownika, podaje imię i nazwisko dziecka i czeka. Pracownik (woźna oddziałowa danej grupy) za zgodą nauczyciela odprowadza dziecko do szatni. Nadzoruje zmianę obuwia i ubieranie się odprowadza dziecko do drzwi oddaje upoważnionej osobie
- Możliwy jest odbiór dziecka bezpośrednio z terenu przedszkolnego placu zabaw - w takim wypadku opiekun nie wchodzi już do budynku
HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI
1.W wejściu do przedszkola tworzy się stanowisko do dezynfekcji rąk wraz z informacją o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do przedszkola.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie z placu zabaw, po skorzystaniu z toalety.
- Woźna/pomoc odpowiedzialna jest za codzienne prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, toalet i sali oddziału. Odpowiada ona także za dezynfekcję powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów, stolików, poręczy krzeseł, włączników w salach.
- Pomoc nauczyciela/woźna jest odpowiedzialna za dezynfekcję zabawek i innych przedmiotów używanych przez dzieci.
- Dyrektor zleca monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników (karta monitoringu)
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
KUCHNIA - Kucharki
- Korzystanie z wody butelkowanej - nalewanej do kubeczków jednorazowych pod nadzorem opiekuna.
- Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w przedszkolu, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, personel kuchenny zobowiązany jest do:
- stosowania środków ochrony osobistej,
- utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego,
- Posiłki wydawane są do sali przedszkolnej. Posiłki do sali dostarcza woźna oddziałowa/pomoc.
Po zakończonym posiłku woźna oddziałowa/pomoc odwozi naczynia na zaplecze kuchenne.
- Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz z personelem opiekującym się dziećmi.
- Dzieci nie siedzą przy stolikach podczas nakładania posiłków
- Sztućce do posiłków rozdaje woźna oddziałowa
ZMYWALNIA -
1.Przygotowywanie wózka z naczyniami do posiłków
2.Mycie i wyparzanie wielorazowych naczyń i sztućców w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 oC
3.Dezynfekowanie sprzętu i zabawek terenowych
WSPÓLNE I INDYWIDUALNE ZABAWY DZIECI W SALI PRZEDSZKOLNEJ
- Dzieci korzystają z wydzielonych w danym dniu kompletów zabawek, przyporządkowanych do określonych kącików.
- Zabawki plastikowe, metalowe, pokryte tworzywem, drewniane, odkażane są raz dziennie. Książki, puzzle, układanki, podzielone są na dzienne zestawy. Po użyciu przez dzieci są wynoszone z sali i przechodzą 72 godzinną kwarantannę, po czym są dezynfekowane i gotowe do kolejnego użycia.
- Dzieci mogą korzystać w sali z poduszek zabezpieczonych tworzywem ułatwiającym łatwe i szybkie czyszczenie wodą z detergentem
- Do zabawy w kąciku plastycznym każde dziecko otrzymuje zestaw przyborów plastycznych otrzymuje go od nauczyciela. Pozostałe przybory plastyczne są odkażane przed i po użyciu oraz każdego dnia wymieniane.
- Kartki do rysowania wydaje dzieciom nauczyciel. Po wykonaniu pracy plastycznej należy odłożyć ją do segregatora na te prace przeznaczonego.
- Nauczyciel czuwa, by dzieci bawiąc się przy stolikach siedziały po przeciwległych stronach stołów (dłuższej krawędzi)
- Nauczyciel czuwa, by podczas zabaw w kącikach, nie przebywało w nich więcej niż 2 dzieci jednocześnie.
- Dzieci nie przynoszą do przedszkola własnych zabawek!!!
- Z sal zostaną usunięte zabawki/przedmioty, które nie mogą być systematycznie dezynfekowane lub czyszczone.
- Dzieci nie zmieniają sal podczas pobytu w przedszkolu
- Wyjątek opuszczenia sali stanowi przejście dzieci do szatni przedszkolnej w celu wyjścia do ogrodu lub do domu oraz do łazienki.
- W miarę możliwości dzieci organizowane mają zabawy w ogrodzie przedszkolnym, w wyznaczonych strefach, zgodnie z niżej określonymi zasadami.
- Podczas pobytu dzieci w ogrodzie przedszkolnym sala dydaktyczna poddawana jest dezynfekcji i wietrzeniu.
ZASADY ORGANIZOWANIA POBYTU DZIECI NA TERENIE OGRODU PRZEDSZKOLNEGO
- Na teren ogrodu grupy wychodzą rotacyjnie. Grupy dzieci przebywają w ogrodzie w wyznaczonych strefach
I strefa – kwadraty dla poszczególnych grup w przedszkolu
II strefa – trawa .
- By zapewnić dzieciom w miarę możliwości atrakcyjne warunki pobytu w ogrodzie, dzieci korzystają z sprzętu i zabawek terenowych znajdujących się w strefie.
- Każda grupa dzieci otrzymuje określony zestaw zabawek i piłek, który przysługuje danej grupie dzieci przez cały dzień.
- Po skończonej zabawie, komplet zabawek zostaje przekazany do dezynfekcji.
- Przed wejściem do przedszkola z placu zabaw dzieci mają dezynfekowane ręce.
- Dezynfekcji sprzętu i zabawek na terenie ogródka dokonuje dozorca lub woźna przydzielona do tej pracy po opuszczeniu przez grupę placu zabaw.
ZASADY PRZEBYWANIA DZIECI NA TERENIE PLACÓWKI POZA SALĄ DYDAKTYCZNĄ I OGRODEM PRZEDSZKOLNYM
- Dzieci nie opuszczają sali bez zgody nauczyciela.
- Podczas odbioru dziecka z przedszkola przez rodziców, dziecko wychodzi pod okiem pracownika przedszkola do szatni przedszkolnej gdzie przebiera się, a następnie wychodzi do rodzica, który czeka w bezpiecznej strefie przy wejściu głównym lub bocznym
- Wychodzenie grup do szatni, w celu wyjścia do ogrodu przedszkolnego, odbywa się rotacyjnie, tak aby jednocześnie w szatni nie przybywała więcej niż jedna grupa dzieci
POZOSTAŁE ZASADY
1.Przedszkole ogranicza przebywanie w placówce osób trzecich do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności – każda osoba zobowiązana jest posiadać maseczkę i rękawiczki jednorazowe oraz dezynfekuje ręce przed wejściem do szkoły. Każdy wchodzący do szkoły poddawany jest obowiązkowemu pomiarowi temperatury ciała.
- W przedszkolu wyznaczono pomieszczenie odizolowania osoby wykazującej niepokojące objawy zachorowania. Miejsce izolacji jest wyposażone w koc, leżak, worki jednorazowe, środki dezynfekujące, wodę do picia, kubki jednorazowe, chusteczki nawilżane i jednorazowe, zapasowe rękawiczki i fartuch z długim rękawem, termometr.
- Do danej grupy dzieci przyporządkowane są ściśle określone nauczycielki oraz woźne. Nauczycielki nie zmieniają grup, nie pełnią „chwilowych” zastępstw, to samo dotyczy woźnych. Pracownicy opiekujący się dziećmi nie opuszczają sali bez powodu.
- Zabrania się przebywania nauczycieli oraz woźnych w ciągach komunikacyjnych w skupiskach
- Informacja dla rodzica
Przyprowadzanie dziecka do przedszkola
– Rodzicu:
Pamiętaj wchodząc do przedszkola, pamiętaj o bezpiecznej odległości
- a) Musisz mieć na twarzy maseczkę i rękawiczki,
- b) Dziecko powyżej 4 r.ż. także powinno mieć maseczkę w czasie drogi do i z przedszkola,
- c) Zdezynfekuj ręce po wejściu do przedszkola,
- d) Czekaj w strefie bezpieczeństwa – łapacz na pracownika, który zmierzy dziecku temperaturę przy użyciu bezdotykowego termometru: - wyniki pomiarów nie będą nigdzie odnotowywane - jeśli dziecko będzie miało podwyższoną temperaturę (powyżej 37°) będziecie musieli powrócić do domu - jeśli nie wyrażasz zgody na pomiary temperatury nie możesz przyprowadzać dziecka do przedszkola,
- h) Jeśli temperatura nie budzi zastrzeżeń pracownik przejmuje dziecko (po Waszym krótkim pożegnaniu) – a Ty idziesz do pracy,
- i) Pracownik udaje się z dzieckiem do szatni, tam dziecko samodzielnie przebiera się, potem myje ręce w łazience, a następnie pracownik przekazuje je nauczycielowi – wg dokonanego przez dyrektora przydziału.
W czasie przyprowadzania dziecka należy ograniczyć do minimum rozmowy z pracownikiem, sprawnie wykonywać czynności tak, aby nie blokować dojścia pozostałym rodzicom, czekającym na zewnątrz.
Odpowiedzialność przedszkola rozpoczyna się z chwilą przekazania dziecka pracownikowi.
Odbieranie dziecka z przedszkola
- Rodzicu:
Pamiętaj wyjdź z terenu przedszkola, niezwłocznie po przejęciu opieki nad dzieckiem
Dziecko należy odebrać najpóźniej do godz. 1600. Od godziny 16 do 17 jest przeprowadzana dezynfekcja.
Sposób postępowania przy odbieraniu dziecka:
- a) Musisz mieć na twarzy maseczkę i rękawiczki.
- b) Pamiętaj o nowej (czystej) maseczce dla dziecka, jeżeli ma ono więcej niż 4 lata.
- c) Zdezynfekuj ręce płynem – zgodnie z instrukcją.
- d) Zadzwoń dzwonkiem i poczekaj na otwarcie drzwi.
- e) Wejdź do łapacza i zatrzymaj się w oznakowanej strefie bezpieczeństwa
- f) Podaj imię i nazwisko dziecka oraz nazwę grupy dyżurującemu pracownikowi. Pracownik, w razie potrzeby, sprawdzi Twój dowód osobisty – z bezpiecznej odległości. Pójdzie po dziecko, a Ty czekaj cierpliwie.
- g) Pracownik idzie do sali po dziecko, przejmuje je od nauczyciela grupy (wraz z informacjami, które nauczyciel chce przekazać rodzicowi uznane przez niego za ważne i niezbędne) – dziecko samodzielnie ubiera się w szatni.
- h) Pracownik przyprowadza dziecko rodzicowi.
- i) Rodzic ubiera maseczkę dziecku (powyżej 4 r.ż.)
- j) Przekazuje ewentualne informacje pozyskane od nauczyciela i odchodzi.
Odpowiedzialność przedszkola kończy się z chwilą przekazania dziecka rodzicowi.
Przy odbieraniu dziecka należy ograniczyć do minimum rozmowy z pracownikiem, sprawnie wykonywać czynności tak, aby nie blokować dojścia pozostałym czekającym.
W czasie oczekiwania na odebranie dziecka czy po wyjściu i spotkaniu innych rodziców należy zachowywać miedzy sobą odstęp 2 m.
SPOSÓB KOMUNIKOWANIA SIĘ
1.W sytuacjach dotyczących przekazania ważnej informacji rodzicowi, nauczyciel kontaktuje się z nim telefonicznie lub mailowo.
- W wyjątkowej sytuacji rodzice mogą poprosić o rozmowę z dyrektorem albo nauczycielem przedszkola:
- stojąc w strefie bezpieczeństwa,
-wykorzystując do zgłoszenia potrzeby kontaktu telefon lub kierując ją do pracownika (po przekazaniu dyrektorowi prośby)
- w wyjątkowych sytuacjach (np. przy rozmowie wymagającej poufności) dopuszcza się możliwość rozmowy z dyrektorem w gabinecie, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (włącznie z ustaloną godziną).
- Pracownik w czasie przekazywania dziecka rodzicom (przy odbiorze) może przekazywać także informacje od nauczyciela, uznane przez niego za ważne i niezbędne.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA.
- Do pracy w przedszkolu mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Nie angażuje się w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- Wyznacza się i przygotowuje (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie-sala logopedyczna, w którym będzie można odizolować osobę
w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
- Przy podejrzeniu wystąpienia zakażenia u dziecka należy powiadomić dyrektora przedszkola.
- Dyrektor wyznacza odpowiednią osobę do przejęcia opieki nad dzieckiem w izolatce, informuje rodziców bądź opiekunów.
- Dziecko pod opieką wyznaczonej osoby pozostaje w izolatce do czasu przyjazdu rodziców.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM
LUB ZACHOROWANIA NA COVID-19:
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u pracowników nie powinni oni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem. O fakcie powiadomić też niezwłocznie dyrektora przedszkola.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem niezwłocznie odsuwa się go od pracy i wstrzymuje przyjmowanie kolejnych dzieci.
- Dyrektor powiadamia o tym fakcie właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosuje się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.)W razie zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Za przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych odpowiada nauczyciel Anna Salamończyk.
- Ustalenia listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie dokonuje dyrektor.
- Wdraża się zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym
TRYB DOKONYWANIA ZMIAN W PROCEDURZE.
Zmian w procedurze dokonuje dyrektor oraz w sytuacji zmian aktów prawnych lub zaleceń i dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, MEN, GIS, organu prowadzącego. Procedura wchodzi w życie z dniem 18.05.2020 r.
Dyrektor Przedszkola
Ewelina Pszczółkowska